Meclis Mahallesi Dap Yapı Centro Futura Sitesi B1 Blok D:13 Sancaktepe/İSTANBUL

Aile ve Çift Terapileri

03.12.2019
771
Aile ve Çift Terapileri

Aile ve Çift Terapisi, evli olan ya da olmayan çiftlerin karşılaştıkları sorunları ele alıp çözüme kavuşturmayı hedefler. Genel olarak çift birlikte seansa katılır ancak süreç içerisinde bireysel olarak ilişkisi konu alınarak çift ve aile terapisi yapılabilmektedir. Çiftlerin birbirlerini daha iyi anlaması hedeflenmektedir. Çatışmalı ve eksik iletişim, aile fertlerinin birbirlerine karşı olan sorumluluklarını yerine getirmemeleri, kıskançlık, cinsel yaşamda karşılaşılan güçlükler, karşılıklı güven problemi, aldatma, ayrılma gibi durumlar sorun olarak gösterilebilmektedir.

Aile terapisi, aile içindeki dinamikleri incelemek ve düzeltmeye yardımcı olur gibi sorunlar çift terapisinin ilgilendiği konulardan bazılarıdır. Aile fertlerinin problemleri genellikle birbirlerine yansır. Bu durumda ilişkinin yapısı ele alınarak bu sorunlar çift ve aile terapisinde çözüme ulaştırılır. İlişkilerde yaşanan sorunların bir kısmı, kişinin karşı tarafı suçlayarak kendi eksiklerini görmeye açık olmamasından kaynaklanabilmektedir. Çift terapisinde terapistin görevi bu unsurları adil ve açık bir şekilde çifte sunmaktır.

Tüm psikolojik problemde aile terapisinin etkinliği çalışmalarla kanıtlanmıştır. Genel olarak aile terapisi gerektiren sorunlar; aile içindeki ikili ilişki güçlükleri, sorumlulukların paylaşımına ilişkin problemler ya da sadece bir üyenin yaşadığı problemin, ailenin diğer üyelerini de etkilemesi (panik atak, hayvan fobisi, öfke kontrolü, depresyon gibi) olarak gösterilebilmektedir. Ayrıca ailenin yaşadığı her tür travmada (kayıp, iflas, kaza vb.) aile terapisinin çalışma alanları içerisinde yer almaktadır.

Aile terapisi, aile üyelerinin uzlaşarak birbirlerine yardım etmesine imkan sağlamaktadır. Aile içinde her bireyin farklı yanlarını görüp, kabul edip, beraber yaşamanın dengesini sağlamaya odaklanmaktadır. Bu durumda bireyler değil bireyin bağlı olduğu ilişki ağları amaçlanıp çalışma konusu olur. Belirli durumlarda, terapist gelen ailenin fark etmediği sorunlara dikkat çekebilir ve bunlar üzerinde ailenin çalışmasını sağlayabilmektedir. Aile terapisinde terapistin görevi bu unsurları adil ve açık bir şekilde çifte sunmaktır.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Hemen Randevu Alın