Meclis Mahallesi Dap Yapı Centro Futura Sitesi B1 Blok D:13 Sancaktepe/İSTANBUL

Somatoform Bozukluk

28.02.2023
566
Somatoform Bozukluk

Bu bozukluk temelde “tıbbi olarak açıklanamayan belirtilerin” yer aldığı bir rahatsızlıktır. Bu bozukluğu olan hastalar açıklanamayan bedensel yakınmalarla tıp uzmanlarına başvururlar. Çoğunlukla kişi rahatsız eden bedensel belirtilerden yakınıp, genel olarak bedenin değişik yerlerinde, kollarda, bacaklarda ağrılar, nefes darlığı, göğüs ağrısı, baş dönmesi gibi belirtiler görülür. Bu kişilerin çoğu bu endişeleri yaşam boyu deneyimleyebilir. Belirtiler artabilir, azalabilir ve bazı kişiler için bazen iyileşme kendiliğinden gerçekleşebilir. Bedensel ilişkili bozukluklara ek olarak madde kullanım bozuklukları, duygudurum bozuklukları, anksiyete bozuklukları ve kişilik bozuklukları birlikte görülebilir.

Somatoform bozuklukların tek nedeni bulunmamaktadır. Genetik, biyolojik, öğrenme ve sosyokültürel etkenlerin rolü ile kişilik özellikleri ve psikolojik özelliklerin etkileşimi sonucunda somatik belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Stres verici yaşam olayları, aile öyküsü bu belirtilerin ortaya çıkmasında önemli bir risk faktörüdür.

Somatoform bozukluk türleri ise hipokondirayazis, somatizasyon bozukluk, konversiyon bozukluk, ağrı bozukluğu, yapay bozukluk şeklindedir.

Bu bozukluk tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur. Kişinin tüm alanlarda bedensel yakınmalar için başvurduğu hastanede bir sebep bulunamadığı takdirde hastanenin uzman hekimleri psikiyatri hekimine yönlendirir. Psikiyatri hekiminin takibi altında psikoterapi yapılabilir. Tedaviye erken başlanması ve düzenli aralıklarla takibinin uzman hekimi tarafından sağlanması tedaviden alınan verimi artırır.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Hemen Randevu Alın